دغدغه‌ها و تجارب تدریس

علوم ابتدایی: جدول ارزشیابی فعالیت‌ها

استفاده از جدول ارزشیابی که معیارهای ارزیابی یادگیری دانش‌آموزان را مشخص کرده و سطح‌بندی می‌کند می‌تواند به عنوان روشی برای کسب اطمینان از یادگیری دانش و مهارت‌های دانش‌آموزان به کار رود.

معلم می‌تواند جدولی را متناسب با اهداف درس یا اهداف فعالیت طراحی نماید و میزان مشارکت دانش‌آموزان را در آن فعالیت به صورت توصیفی ارزیابی کند.

ذیلا جدول ارزشیابی توصیفی فعالیت‌ مربوط به درس اول علوم چهارم ابتدایی بر اساس کتاب راهنمای تدریس علوم ص ۱۸ پیشنهاد شده است:

با توجه به اینکه معمولا فعالیت‌های علوم به صورت گروهی در کلاس انجام می‌شوند و معلم امکان ارزیابی انفرادی تک تک دانش‌آموزان را ندارد شما چه پیشنهادی برای پر کردن این جدول دارید؟ شما از چه روشی برای ارزشیابی یادگیری مهارت‌های عملی در آزمایش‌ها و فعالیت های علوم تجربی استفاده می‌کنید؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. کاری که من انجام میدم اینه که بچه ها رو گروهبندی میکنم و پرسشنامه رو به یکی از بچه ها (معمولا سرگروه) میدم تا تکمیلش کنه. البته بچه های ابتدایی شاید خیلی نتونن درست این جدول رو پر کنن من از معیارهای نمره دهی ساده تری استفاده میکنم که براشون قابل فهم تر باشه

  2. به نظر شما ما باید از همین جداول ارزشیابی که در اختیارمان قرار گرفته به صورت هماهنگ استفاده کنیم یا بهتر است هر معلم جدول مخصوص خودش را داشته باشد که با شرایط کلاس خودش منطبق باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا