تدریس مقطع ابتدایی

تدریس ابتدایی:‌ کارپوشه

کارپوشه چیست؟

کارپوشه مجموعه ای هدفدار و منظم از کار و فعالیت دانش آموزان است که تلاش، کوشش، پیشرفت، رشد دستاوردها و موفقیت های آنها را نشان میدهد. مجموعه ای که دانش آموزان با مطالعه و بررسی آن به یادگیرندگانی پویا و فعال تبدیل می شوند. چنین افرادی در برابر یادگیری و پیشرفت خود مسئول اند. این ابزار درواقع وسیله ای برای نظم بخشیدن و هدفمند کردن اطلاعات جمع آوری شده است.

به عبارت دیگر کارپوشه مجموعه ای از کارهای هدفدار یادگیرنده است که به او امکان می دهد تا توانایی های خود را از جهات مختلف به نمایش بگذارد؛ کارهایی که در زمانهای معین، توسط یادگیرنده به خانه برده شده و یا در مدرسه نگهداری می شود و در اختیار معلم سال بعد قرار می گیرد. در واقع کارپوشه، فرصت شناخت و اصلاح اشتباهات را به یادگیرندگان می دهد.

چه چیزهایی را می توان در پوشه نگهداری کرد؟

– خلاصه ای از فعالی تهای داخل یا خارج مدرسه مثل گزارش دیدارها، گفتگوها و کارهای هنری و …
– گزارش کارهای فردی یا گروهی به همراه توضیح جزئیات کار توسط معلم
– اظهارنظرهای فردی دانش آموز در مورد فعالیت ها
– تکالیف درسی و تکالیف منزل
– آزمون (کتبی یا پروژه و …)
– اظهارنظرها، مشاهدات و رفتارهای قابل توجه ثبت شده توسط معلمان و اولیا

لازم است تا کارهای ناتمام وکارهای تکمیل شده با ذکر تاریخ در پوشه نگهداری شود و معلّم و دانش آموز در انتخاب مواردی که در پوشه گذاشته می شود، با یکدیگر مشورت کنند.

ارزشیابی پیشرفت تحصیلی براساس محتوای کارپوشه:

ارزشیابی از آنچه که در کارپوشه قرار داده شده است با توجه به انتظارات آموزشی مرتبط با هر درس صورت می گیرد.لذا آموزگار باید فهرستی از انتظارات آموزشی دروس موردنظر را در اختیار داشته باشد تا براساس نشانه های تحقق هریک از آنها محتوای کارپوشه را از طریق تبادل نظر با دانش آموز مورد بررسی قرار دهد. در این صورت آموزگار می تواند با توجه به اطلاعات مربوط به پیشرفت تحصیلی دانش آموز، بازخوردهای مناسب با سطح عملکرد وی به صورت کتبی و شفاهی به او و والدینش ارائه دهد.

به عنوان مثال اگر انتظار آموزشی «کسب مهارت در نوشتن نشانه‌های زبان فارسی» باشد با توجه به نشانه تحقق آن (تشخیص نشانه های زبان فارسی) و سطح عملکرد هر دانش آموز، محتوای مربوط به این موضوع در کارپوشه از این منظر مورد بررسی قرار می گیرد و ضمن بحث و گفت وگو با خود دانش آموز دربارهٔ کیفیت یادگیری وی بازخوردهای لازم داده می شود. لازم به ذکر است علاوه بر محتوای کارپوشه، ظاهر آن هم با توجه به معیارهای پاکیزگی و زیبایی، خلاقیت، تنوع و… مورد ارزشیابی قرار گرفته و بازخوردهای لازم داده می شود.

 

منبع: راهنمای معلم در ارزشیابی توصیفی (۱۳۹۹- ۱۴۰۰)- ص ۱۹

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا