اخبار و رویدادها

ابلاغ شیوه‌نامه آموزش دانش‌آموزان با نیازهای ویژه از اول بهمن‌

با امضای معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی، شیوه‌نامه نحوه آموزش دانش‌آموزان با نیازهای ویژه، از اول بهمن‌ به استان‌ها ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی، در این شیوه‌نامه آمده است:

با توجه‌ به بخشنامه شماره ۴۳۷/۱۴۰ مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱ ابلاغی از سوی مقام عالی وزارت در خصوص بازگشایی مدارس از اول بهمن‌ماه، ضمن تأکید بر موارد ذکر شده در بخشنامه مذکور و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، موارد ذیل در خصوص آموزش حضوری و بازگشایی مدارس و مراکز تحت پوشش آن اداره اعلام می‌گردد:
۱- آموزش نوآموزان دوره پیش از دبستان و دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم ابتدایی در تمامی گروه‌ها در مناطق با وضعیت زرد و آبی با رضایت والدین به‌صورت حضوری می‌باشد.

۲- آموزش دانش‌آموزان تمامی گروه‌ها از پایه سوم تا پایان دوره دوم متوسطه / متوسطه حرفه‌ای که به فضای مجازی دسترسی ندارند در وضعیت زرد و آبی با نظر شورای مدرسه و رضایت والدین به‌صورت حضوری می‌باشد.

۳- آموزش دانش‌آموزان استثنایی هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای، کار و دانش و متوسطه دوم حرفه‌ای در خوشه دروس شایستگی‌های فنی و استاندارد آموزش مهارت و کارآموزی و کارورزی در وضعیت زرد و آبی با رضایت والدین به‌صورت حضوری می‌باشد.

تبصره: تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های حضوری، حداکثر ۶ نفر است.

۴- به‌ غیر از دانش‌آموزان ذکر شده در بند ۱، ۲ و ۳، آموزش سایر دانش‌آموزان در تمامی پایه‌ها و گروه‌ها در وضعیت زرد و آبی با رضایت والدین و با نظر شورای مدرسه (به‌خصوص در دروس عملی مانند هنر، مهارت‌آموزی، تفکر و پژوهش، کار و فناوری و….) به‌صورت حضوری می‌باشد.

۵- آموزش دانش‌آموزان (درون‌استانی) در مدارس شبانه‌روزی در وضعیت آبی با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی (ویرایش ۰۵) و دستورالعمل بهداشتی مدارس شبانه‌روزی و با رضایت والدین به‌صورت حضوری می‌باشد.
تبصره: آموزش دانش‌آموزان برون‌استانی در مدارس شبانه‌روزی به‌صورت مجازی می‌باشد.

۶- در مدارس شبانه‌روزی در وضعیت زرد و نارنجی، آموزش به‌صورت مجازی می‌باشد.
تبصره: آموزش برای دانش‌آموزان شبانه‌روزی (درون‌استانی) در وضعیت زرد در دروس مهارتی با رضایت والدین و مصوبات شورای مدرسه به‌صورت حضوری می‌باشد.

۷- با توجه‌به تعداد کم دانش‌آموزان با اختلال طیف اوتیسم، چند معلولیتی و جسمی – حرکتی در کلاس به‌غیر از دانش‌آموزان ذکر شده در بند ۱، ۲ و ۳ آموزش این گروه از دانش‌آموزان در تمامی پایه‌ها در وضعیت زرد و آبی مشروط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نداشتن بیماری زمینه‌ای و رضایت والدین، به‌صورت حضوری می‌باشد.
تبصره: آموزش دانش‌آموزان جسمی – حرکتی که دارای مشکلات تنفسی بوده و توانایی استفاده از ماسک را به مدت طولانی ندارند، به‌صورت مجازی می‌باشد.
۸- مدیر مدرسه/ مرکز، موظف است نسبت به تشکیل شورای مدرسه در خصوص دانش‌آموزان با بیماری زمینه‌ای اقدام نماید و پس از بررسی‌های لازم تصمیم مقتضی را جهت آموزش حضوری، مجازی و یا ترکیبی اتخاذ و به اطلاع والدین و معلمان دانش‌آموز برساند.

۹- تأمین سرویس ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان در آموزش‌های حضوری مانند گذشته بر عهده اداره آموزش‌وپرورش استثنایی استان و مدیران مدارس با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی می‌باشد.

۱۰- حضور تمامی دانش‌آموزان تلفیقی فراگیر در مدارس مربوطه، تابع قوانین آموزش‌وپرورش عادی می‌باشد.

۱۱- ارائه خدمات در مراکز آموزشی و توان‌بخشی مشکلات ویژه یادگیری در وضعیت نارنجی، زرد و آبی با رعایت موارد زیر به‌صورت حضوری می‌باشد:
۱-۱۱- حضور دانش‌آموز به همراه یک والد جهت دریافت خدمات در مرکز.
۲-۱۱- ارزیابی یا مداخله صرفاً” با یک دانش‌آموز توسط معلمان مرکز.
۳-۱۱- جلوگیری از هرگونه ازدحام در زمان‌های مراجعه دانش‌آموز به مرکز.
۴-۱۱- عدم پذیرش دانش‌آموزان دارای مشکلات زمینه‌ای به‌صورت حضوری بر اساس مصاحبه بالینی.
۵-۱۱- ارزیابی روزانه ۲ مراجع توسط هر معلم در مرکز.
۶-۱۱- ارائه خدمات مداخله‌ای حداکثر به ۳ مراجع به‌جای ۴ مراجع توسط معلم مرکز.
۷-۱۱- برگزاری جلسات ارزیابی و تشخیصی و تنظیم برنامه درمانی به‌صورت حضوری و در صورت نیاز ادامه روند آموزش‌ها به‌صورت ترکیبی (حضوری و مجازی).
تبصره: ترجیحاً هر دانش‌آموز یک جلسه در هفته به مرکز مراجعه نماید و تکالیف و فعالیت‌ها را در طول هفته با نظارت والدین و هدایت مربی انجام دهد.
۸-۱۱- تعامل مطلوب مراکز با مدارس عادی تحت پوشش جهت غربالگری ارجاع دانش‌آموزان دارای مشکلات ویژه یادگیری.

۱۲- با توجه‌ به این‌که ارائه خدمات توان‌بخشی و مشاوره به‌صورت انفرادی انجام می‌گیرد، در مناطق نارنجی، زرد و آبی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و نظر شورای مدرسه، خدمات به‌صورت حضوری می‌باشد.
نکته: در صورت عدم رضایت والدین، الزامی برای حضور دانش‌آموزان در هیچ‌کدام از موارد فوق‌الذکر وجود ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا